"Lepszy start w zawodową przyszłość" - podsumowanie
10.02.2021
Realizację projektu „Lepszy start w zawodową przyszłość” nasza szkoła rozpoczęła 1 września 2018r. Celem głównym projektu było podniesienie jakości procesu kształcenia zawodowego poprzez podniesienie umiejętności oraz uzyskanie kwalifikacji zawodowych 40 uczniów i uczennic dzięki kursom/szkoleniom zawodowym oraz stażom w przedsiębiorstwach oraz poprzez doskonalenie umiejętności i kompetencji 3 nauczycieli zawodu dzięki kursom/szkoleniom i praktykom zawodowym w przedsiębiorstwach oraz poprzez rozwój współpracy szkół z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym i doposażenie szkolnych pracowni zawodowych w terminie 1.09.2018-31.08.2020r.
Do projektu łącznie zostało zrekrutowanych 55 uczniów (37M, 18K) w zawodach kucharz, fryzjer, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz klasy wielozawodowej.
40 uczniów objętych zostało doradztwem zawodowym.
10 uczniów uczestniczyło w kursie „Kierowca operator wózka jezdniowego”, który zakończył się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego w Częstochowie. W kursie „Rusztowania budowlano-montażowe, metalowe – montaż i demontaż” także wzięło udział 10 uczniów. Po zakończonym kursie uczestnicy przystąpili do egzaminu przed komisją z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Dla 10 uczniów zorganizowano również kurs „Murarz-tynkarz”.
Dla uczniów w zawodzie kucharz zorganizowano dwa kursy: „Barman” dla 12 osób i „Barista” dla 6. Dla fryzjerów odbyły się trzy szkolenia: „Wizaż”, „Przedłużanie włosów” i „Kurs fryzjerski”, każdy dla 8 uczniów. Kursy zakończyły się egzaminami przed komisją Regionalnego Centrum Walidacji Egzaminowania i Certyfikacji w Katowicach.
Dla 10 uczniów klasy wielozawodowej został zorganizowany kurs „Operator CNC-obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie”. Kurs zakończył się egzaminem przed komisją Regionalnego Centrum Walidacji Egzaminowania i Certyfikacji w Katowicach.
11 fryzjerów i 9 kucharzy odbyło staże u pracodawców.
Łącznie do projektu zostało zrekrutowanych 55 uczniów, w tym:
- 40 objęto doradztwem zawodowym,
- 20 ukończyło staże u pracodawców,
- 51 uczestniczyło przynajmniej w jednym szkoleniu,
- 1 zrezygnował z udziału w projekcie ze względu na pandemię.
54 uczestników zakończyło udział w projekcie zgodnie z zaplanowaną dla nich ścieżką podnoszenia kwalifikacji.
W projekcie uczestniczyli również nauczyciele przedmiotów zawodowych: gastronomicznych i fryzjerskich. 2 nauczycieli przedmiotów gastronomicznych uczestniczyło w kursach: „System analizy zagrożeń HACCP” oraz „Gluten free”. 2 osoby odbyły praktykę zawodową. Nauczyciel przedmiotów zawodowych fryzjerskich uczestniczył w kursach/szkoleniach: „Fryzjer”, „”Perukarstwo”, „Wizaż I stopnia”, „Wizaż II stopnia”, „Przedłużanie włosów” oraz „Wizaż i stylizacja”. 1 nauczyciel uczestniczył w praktyce zawodowej. Łącznie w projekcie wzięło udział 5 nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Z projektu zostało zakupione wyposażenie do pracowni: gastronomicznej, fryzjerskiej i rysunku technicznego i technologii mechanicznej.
Realizacja projektu powinna zakończyć się 31 sierpnia 2020r, ale została przedłużona z powodu pandemii koronawirusa do 30 listopada 2020r.